Rasa, rasizm, rasologia

Zapraszamy na konferencję pt. Rasa, rasizm, rasologia, organizowaną przez członków naszego Koła, Tadeusza Mincera oraz Piotra Małczyńskiego!

Koło naukowe doktorantów przy studiach Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na konferencję naukową RASA – RASIZM – RASOLOGIA, która odbędzie się 6 grudnia 2013 r. w Instytucie Kulturoznawstwa przy ul. Szewskiej 36 w sali 208.

Pojęcie rasy stanowi jedno z istotniejszych terminów w dziejach nauk o różnorodności człowieka. Obecnie jednak dawne koncepcje rasowe nie cieszą się już uznaniem badaczy biologii człowieka, a samo słowo „rasa” budzi niemałe kontrowersje. Jednak wobec stałej obecności „rasowości” w różnych kontekstach społeczno-kulturowych, w tym dyskursie i praktykach rasistowskich, warto przyjrzeć się jej bliżej.

Celem konferencji jest spotkanie badaczy interesujących się szeroko pojętym zagadnieniem rasy. Organizatorzy zapraszają do udziału w niej pracowników naukowych, doktorantów i studentów, zarówno przedstawicieli nauk społecznych oraz humanistyki, jak i dyscyplin biologicznych. Prelegenci podczas konferencji skupią się na problematyce poszczególnych koncepcji rasowych w różnych kontekstach społeczno-kulturowych, interpretacji oraz krytyce ideologii i praktyk rasistowskich, a także na refleksji nad funkcjonowaniem pojęcia rasy w nauce.

Rezultatem konferencji będzie publikacja tekstów konferencyjnych w elektronicznym czasopiśmie „Tematy z Szewskiej”.

Wstęp wolny!

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie konferencji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s